All Subjects
      All Types

        Info

        Grades

        6-7

        Permitted Use

        Stream Only


        Part of WPSU
        123 Favorites
        8033 Views
        Average rating: 5 stars - 1 rating

        Comparing Unit Price

        This interactive activity challenges learners to solve unit rate problems to determine the best deal per ounce of grocery items. Recognize how math concepts, like rate and ratio, can be used in everyday situations.

        http://www.wpsu.org/

        Contributor:

        You must be logged in to use this feature

        Need an account?
        Register Now