All Subjects
      All Types

        Info

        Grades

        6-7

        Permitted Use

        Stream Only


        Part of WPSU
        130 Favorites
        25805 Views

        Comparing Unit Price

        This interactive activity challenges learners to solve unit rate problems to determine the best deal per ounce of grocery items. Recognize how math concepts, like rate and ratio, can be used in everyday situations.

        http://www.wpsu.org/

        Contributor:

        You must be logged in to use this feature

        Need an account?
        Register Now