All Subjects
      All Types

        Info

        Grades

        3-5,13+

        Permitted Use

        Stream, Download and Share


        Part of PBST
        33 Favorites
        1413 Views

        Number Sense and Computation: Food For Thought

        Using this resource group, teachers can focus on the topic of number sense and computation by having students identify and compare unit costs. Students will learn to estimate the size of one ounce and use computation and problem solving strategies to determine the unit cost of given items. This resource group is part of the Mathline Elementary School Math Project.

        Number Sense and Computation: Food For Thought | Video

        In this professional development video, teachers focus on the topic of number sense and computation by having students identify and compare the unit cost of given items. This video can be used in conjunction with the "Food for Thought" lesson plan.

        Permitted Use:

        Stream, Download and Share

        Accessibility:


        Transcript:


        Download:

        Close

        Number Sense and Computation: Food For Thought | Excerpt 1

        Observe how a teacher helps 4th- and 5th-grade students explain and understand problem solving strategies while implementing the "Food for Thought" lesson plan.

        Permitted Use:

        Stream, Download and Share

        Accessibility:


        Transcript:


        Download:

        Close

        Number Sense and Computation: Food For Thought | Excerpt 2

        Observe how a teacher helps 4th- and 5th-grade students understand the problem solving process while implementing the "Food for Thought" lesson plan.

        Permitted Use:

        Stream, Download and Share

        Accessibility:


        Transcript:


        Download:

        Close

        Contributor:
        Funder:
        Funder:

        You must be logged in to use this feature

        Need an account?
        Register Now