All Subjects
      All Types

        Info

        Grades

        6

        Permitted Use

        Stream, Download and Share


        72 Favorites
        28745 Views

        Solving Unit Rate Problems

        In this video, learn a strategy for solving unit rate problems. In the accompanying classroom activity, students watch the video then use grocery store ads to calculate unit rates and compare prices. They share solution strategies and consider ways that unit rates can facilitate making comparisons. To get the most from the activity, students should be comfortable finding equivalent fractions and have had some exposure to the concepts of ratio and unit rate.

        Contributor:
        Funder:
        Producer:

        You must be logged in to use this feature

        Need an account?
        Register Now